BROKER

 WWW.VALUE-INVESTING.SK

! ! ! TENTO INVESTIČNÝ WEB MENÍ ADRESU ! ! !


KLIKNI

WWW.VALUE-INVESTING.SK

Ak chcete obchodovať na burze ako individuálny investor je potrebné, aby ste si založili účet u brokera. Tento broker potom pôsobí ako sprostredkovateľ medzi vami a burzou, na ktorej chcete kupovať finančné inštrumenty. Výber medzi brokermi je celkom široký, avšak treba vždy dobre vyberať. Rozdielnosti nájdeme hlavne vo výške poplatkov, v prístupe k jednotlivým burzám a jednotlivým finančným inštrumentom.

INTERACTIVE BROKERS

Pravdepodobne najznámejší broker je firma Interactive Brokers (IB). Je to broker, ktorý ponúka prístup na všetky významné svetové burzy za veľmi prijateľné poplatky za realizovaný obchod - za tzv. commissions. Štruktúru commissions nájdete TU. Určitou nevýhodou je to, že klient platí poplatok za neaktivitu, čo znamená, že ak do mesiaca nerealizujete nákup/predaj v určitom množstve, broker si naúčtuje menšiu sumu za neaktivitu. Ďalšou menšou nevýhodou sú poplatky za trhové dáta, ktoré si musíte objednať, ak chcete obchodovať na jednotlivých burzách. Napríklad ak chcem kúpiť na viedenskej burze akcie nejakej firmy, musím si objednať trhové dáta z viedenskej burzy. Štruktúru poplatkov za trhové dáta v Interactive Brokers nájdete TU. Iným miernym obmedzením pre potenciálnych klientov tohto brokera je to, že vám neotvorí účet pod 10 000 USD.

BROKERJET

BrokerJet je broker, ktorý pôsobí aj na Slovensku. Tento broker spadá pod rakúsku bankovú inštitúciu Erste Group Bank AG - materská spoločnosť Slovenskej sporitelni. Výhodou tohto brokera je prístup k relatívne všetkým dôležitým burzám v Európe a USA. Taktiež registrácia a prípadná komunikácia s brokerom je v českom resp. slovenskom jazyku. Finančné prevody sa vykonávajú cez Slovenskú sporiteľňu znamenajú menšie alebo aj nulové poplatky za prevody oproti zahraničnému prevodu do IB. Na pobočke Slovenskej sporitelni vám tiež overia vašu komisionársku zmluvu, ktorú je potrebné pri zaregistrovaní vyplniť.
Otvorenie účtu nepodlieha žiadnemu minimálnemu vkladu, čo je ďalšia výhoda oproti Interactive Brokers. Taktiež, ak chcete kupovať akcie firiem nepotrebujete si objednať žiadne market data. Pri nákupe resp. predaji teda platíte iba commissions brokerovi. Týmto sa dostávame k nevýhode a to k spomínaným commissions, ktoré sú zhruba na úrovni 10 Eur za jeden zrealizovaný pokyn. Tieto poplatky závisia od jednotlivých búrz a iných kritérií. Podrobnú tabuľku o poplatkoch nájdete TU. Je teda na každom z nás, aby zvážil jednotlivé výhody a nevýhody, ktoré sú späté s rôznymi brokermi. Samozrejme existuje ďaľšie kvantum brokerov, ktorý sprostredkuvávajú svojim klientom prístup na burzu.

Jednotlivý návod na registráciu na túto stránku dávať nebudem, preto ak vám v prípade registrácie nebude niečo jasné alebo budete chcieť poradiť, kľudne ma kontaktujte pomocou mojej emailovej adresy - lukas858@gmail.com

Diskusiu k článku nájdete TU