TECHNICKÁ ANALÝZA

 WWW.VALUE-INVESTING.SK

! ! ! TENTO INVESTIČNÝ WEB MENÍ ADRESU ! ! !


KLIKNI

WWW.VALUE-INVESTING.SK

Každý zodpovednejší investor by pred vstupom na burzu mal mať minimálne aspoň určité základy z analýzy cenných papierov. Táto analýza mu pomôže rozhodnúť sa, kedy je ten "správny čas" na kúpu/predaj cenného papiera. V nepriaznivom období by mu mala dodať určitú dávku istoty a sebavedomia a tým by mu mala pomôcť vyvarovať sa skratovému chovaniu a panike. Pozor však treba dať na to, že ak sa naša analýza ukáže ako chybná, je dôležité byť kreatívnym a prispôsobiť sa aktuálnemu vývoju na trhu. Každý investor by si mal taktiež uvedomovať, že žiadna jeho analýza nebude na celých 100% správna. Vždy sa teda v investičnej analýze nájde určité percento, ktoré bude obsahovať buď chybné údaje alebo zdroje.

PRÍSTUPY K ANALÝZE CENNÝCH PAPIEROV

Vo všeobecnosti poznáme tri prístupy ako analyzovať cenné papiere - technická, fundamentálna a psychologická analýza.

TECHNICKÁ ANALÝZA

Takzvaný technický obchodníci sa zameriavajú pri odhadovaní budúceho pohybu cenného papiera na cenový graf alebo rôzne indikátory.

CENOVÝ GRAF

Cenový graf nie je ničím iným ako vyjadrením ceny v čase. Jednotlivé typy cenových grafov sa od seba rozlišujú podľa toho ako je na nich vyznačený cenový priebeh. Ide napríklad o line chart, candlestick chart, OHLC chart a iné.



Priložený graf sa nazýva candlestick chart, bar chart alebo sviečkový chart. Takýto graf vyjadruje svoj priebeh pomocou takzvaných candlesticks, bars alebo sviečok.

Čo je to candlestick, bar alebo sviečka?

Tieto pojmy predstavujú jednotlivé časti cenového grafu. S tým súvisí aj ďalšie rozdelenie cenového grafu a to podľa časového obdobia v akom sa vytvára - podľa timeframe. Ak nám niekto ukazuje na svojom monitore graf, ktorý má 5 minútový timeframe, znamená to jednoducho to, že každý jednotlivý bar sa tvorí 5 minút, aby sa mohol vytvoriť ďalší 5 minútový bar atď. Ak sa pozeráme na 4 hodinový graf, jednotlivé sviečky sa tvoria počas 4 hodinových intervalov.

Ak analyzujeme cenový graf, určite si všimneme, že cena sa na určitých cenových úrovniach viackrát zastavila a vyrazila na druhú stranu. Takýmto cenovým bariéram sa hovorí support and resistance (SR). Medzi veľmi rozšírené nástroje technickej analýzy patria aj tzv. cenové patterny. Sú to rôzne obrazce alebo útvary v cenových grafoch ako napríklad dvojitý vrchol, dvojité dno, trojuholník, vlajka, kanál atď.


INDIKÁTORY

Mnoho technických obchodníkov používa pri odhadovaní budúceho cenového vývoja technické indikátory. Medzi najznámejšie indikátory patria RSI, CCI, rôzne moving averages, eliotove vlny, fibonacciho úrovne a iné. Každý z týchto indikátorov má svoje výhody a svoje nevýhody. Veľká nevýhoda technických indikátorov je, že vychádzajú a sú počítané z predošlých cien, čo môže spôsobiť značné množstvo falošných nákupných/predajných signálov. Tieto situácie vznikajú najmä v situácií kedy sa trhová cena finančného inštrumentu pohybuje len v úzkom cenovom pásme a teda netrenduje. Naopak pri dlhodobých cenových trendoch môže byť použivanie indikátorov zaujímavou voľbou technického obchodníka.

Na priloženom grafe môžeme vidieť Simple Moving Average s periódou 20 (v rámci cenového grafu) a pod cenovým grafom známy indikátor Commodity Channel Index (CCI) taktiež s periódou 20.

VOLUME

Niektorí obchodníci označujú za indikátor aj volume. Volume nám vyjadruje množstvo zobchodovaných kontraktov za určité časové obdobie. Vyjadruje nám teda likviditu daného finančného inštrumentu. Čím vyššie volume, tým vyššia likvidita a tým menší cenový spread medzi ponúkanou a dopytovanou cenou. V budúcich článkoch si ukážeme ako efektívne využívať volume v kombinácií s cenovým grafom pri predpovedaní budúceho cenového vývoja finančného inštrumentu. Touto problematikou sa zaoberá Volume Spread Analýza (VSA), ktorej princíp si vysvetlíme v ďalších článkoch technickej analýzy.

Diskusiu k článku nájdete TU

SUPPORT AND RESISTANCE

Support and resistance (SR) úrovne sú cenové úrovne resp. oblasti cenových úrovní, na ktorých je zvýšená pravdepodobnosť, že cena finančného aktíva sa obráti na opačnú stranu. Je dôležité, aby sme na SR úrovne nehľadeli ako na jednu samostatnú cenovú úroveň ale ako na určitú oblasť od ktorej sa cena môže odraziť.

Support úroveň je spodná cenová úroveň odporu, resistance je vrchná cenová úroveň odporu.



Dôležitým poznatkom pri analýze SR úrovní je fakt, že čím viac trh testoval danú cenovú úroveň, tým je táto úroveň pevnejšia a silnejšia a pravdepodobnosť ďalšieho odrazu sa zvyšuje.

Pri určovaní dôležitosti a pevnosti SR úrovní v rôznych timeframe-och (TF) platí, že čím je SR úroveň na vyššom timeframe (TF), tým je táto úroveň dôležitejšia a silnejšia. Preto z pohľadu technickej analýzy budú SR úrovne zakreslené na 5 minútovom TF menej dôležité ako SR úrovne zakreslené na 4 hodinovom TF.

Samozrejme, ak je takáto pevná cenová úroveň prerazená, môžeme očakávať silný cenový effort v smere prerazenia.



Pri technickom analyzovaní týchto javov treba prihliadať aj na predchádzajúce smerovanie cenového trendu, ktoré každému takémuto aspektu pridáva na sile. Ak je teda spomínané prerazenie silnej SR úrovne v smere trendu, vo väčšine prípadov je prerazenie razantnejšie a silnejšie ako protitrendové prerazenie. Zlaté pravidlo technickej analýzy "TREND IS YOUR FRIEND" platí veľmi často.

Určitou nevýhodou SR úrovní je to, že samotné zakresľovanie je veľmi individuálna záležitosť. Niektorí obchodníci vedia svoj obchodný systém postaviť aj na menších SR úrovniach, iní obchodníci si výhradne zakresľujú iba veľmi pevné SR úrovne.

AKO SR ÚROVNE VYUŽIŤ ?

SR úrovne nám pomáhajú lepšie sa orientovať v cenových grafoch. Dávajú nám odpovede na otázky typu - kde umiestniť profit target (na akej cene uzavrieť otvorený obchod), na akých cenových úrovniach vstupovať do trhu, kam umiestniť ochranný príkaz stop-loss, má plánovaný obchod dostatočný potenciál cenového pohybu atď. Tieto úrovne nám teda vedia poskytnúť určité vodítko pri analyzovaní cenového grafu a je na každom technickom obchodníkovi ako ich využije pre svoje individuálne obchodovanie na finančných trhoch.

ROLE REVERSAL

Role reversal je situácia, ktorá vznikne na cenovom grafe, ak sa zo support úrovne stane resistance úroveň alebo naopak. V prvotnej fáze dôjde k prerazeniu support/resistance úrovne, ktoré je nasledované postupným návratom k prerazenej úrovne, odkiaľ sa následne cena odrazí v smere predošlého prerazenia.


V nasledujúcom článku venovanom technickej analýze cenového grafu si napíšeme niečo bližšie o samotných cenových patternoch.

Diskusiu k článku nájdete TU

CENOVÉ PATTERNY

Veľmi často používanou praktikou v technickej analýze je sledovanie a rozpoznávanie cenových patternov. Tieto patterny sa využívajú na predikovanie budúceho vývoja ceny podkladového aktíva. Medzi najčastejšie používané cenové patterny zaraďujeme:

- double top/double bottom (dvojitý vrchol/dvojité dno)
- triangles (triangle)
- head and shoulders (hlava a ramená)
- role reversal
- a iné

Double top/double bottom

Double top/double bottom je najznámejšia a najrozšírenejšia technika pre predikciu ďalšieho cenového vývoja. Tento pattern vzniká vtedy, ak cena stúpne/klesne na určitú úroveň, následne nastane korekcia a po korekcie cena opäť stúpne/klesne na približne rovnakú úroveň ako predtým. V tento okamih môže technický obchodník predpokladať, že cena sa po opätovnom dosiahnutí úrovne, nad/pod ktorú už nechcela v minulosti isť, nedostane ani tentokrát a znovu nastane korekcia.


Ako je na obrázku vidieť, double top/double bottom (ďalej len DT/DB) je pomerne častým cenovým patternom. Ako to u väčšiny cenových patternoch býva, nemá ani tento pattern striktné a presne stanovené pravidlá ako by mal vždy vyzerať. Záleží preto na každom obchodníkovi, ktoré DT/DB bude brať ako relevantné a ktoré už nie. Ak sa pozrieme na DB číslo 5, vidíme, že tento DB je súčasťou ďalšieho väčšieho DB-omu číslo 6. Podobných situácií na grafoch nájdeme veľmi veľa. Významným faktorom v problematike DT/DB býva to, či sa zároveň tento pattern nachádza na nejakej dôležitej SR úrovni. Niektorí technický obchodníci zasa sledujú iba tie DT/DB, ktoré sa nachádzajú v trende, iní obľubujú protitrendové DT/DB.


Takmer identickým patternom ako je DT/DB je triple top/triple bottom, avšak s tým rozdielom, že v tomto prípade technický obchodník čaká ešte jedno dodatočné odmietnutie cenovej hladiny v porovnaní s DT/DB. Ukážku triple top/triple bottom nájdete na dole priloženom grafe.

Triangles

Veľmi používaným cenovým patternom sú tiež takzvané triangle alebo vlajky. V priložených obrázkoch si ukážeme rôzne typy a tvary tohto cenového patternu.

Symmetrical triangle (Symetrický triangel)

Na cenovom grafe postupne vznikajú nižšie vrcholy (lower highs) a vyššie dná (higher lows), čo značí nerozhodnosť trhu. Trh sa nachádza v akumulačnej alebo distribučnej fáze, po ktorej nastáva prerazenie. Toto prerazenie je vo väčšine prípadov v smere trendu.

Ascending and descending triangles (rastúce a klesajúce triangle)

V ascending triangle vznikajú na grafe higher lows a DT. V descending triangle vznikajú na grafe lower highs a DB. Trh sa nachádza v akumulačnej alebo distribučnej fáze. Následné prerazenie je väčšinou v smere predošlého trendu.

Flags (Vlajky)

Vlajky sú trendovým patternom a vo veľkej väčšine prípadov tvoria korekciu, po ktorej nasleduje ďalší pohyb v smere predchádzajúceho trendu. Na grafe sa vytvárajú lower highs a lower lows v nastolenom uptrende alebo higher highs a higher lows v etablovanom downtrende.

Symetrický kanál

Cena v grafe vytvára highs a lows na približne rovnakej úrovni, čo značí, že trh sa nachádza v rovnováhe. Breakout takéhoto kanála býva doprevádzaný významným pohybom v smere prerazenia. Tu však treba zároveň upozorniť, že veľké množstvo prerazení býva falošných a cena sa vracia späť do oblasti kanála. Konzervatívne využitie tohto cenového patternu je vstup do trhu nie ihneď po breakoute, ale až po následnej korekcií a po návrate ceny k vrchnej/spodnej časti kanála a prípadný vstup na základe role reversal.

Head and shoulders

Tento cenový pattern sa tvorí v troch fázach. V prvej fáze trh vytvorí nové high/low, ktoré neudrží a vytvorí sa korekcia. V druhej fáze trh prekoná predošlé high/low. Po tomto prekonaní predošlého vrcholu/spodku trh opať skoriguje. V tretej záverečnej fáze sa trh opäť pokúsi o nové high/low, avšak obchodníci nebudú ochotní pustiť cenu tak vysoko a tým nastane na trhu prevaha ponuky. Po prelomení tzv. neckline je možné otvoriť pozíciu a špekulovať na prípadný pohyb ceny v smere nášho odhadu.


Role reversal

Tento cenový pattern sme si predstavili pri konzervatívnom vstupe pri cenovom patterne symetrického kanála a taktiež v predošlom článku.

Cenové patterny a ich určovanie nie je prísne stanovené. Jeden obchodník môže v grafe vidieť iné patterny ako druhý obchodník. Je preto dôležité tieto významné patterny sledovať a brať do úvahy pri následnom predikovaní cenového vývoja daného inštrumentu.

Diskusiu k článku nájdete TU